Na terenie Szpitala Miejskiego w Zabrzu Sp. z o.o. znajduje się Zakład Diagnostyki Elektromedycznej i Zakład Diagnostyki Obrazowej firmy TOMMA Diagnostyka Obrazowa S.A., co pozwala zapewnić wszystkim pacjentom kompleksową obsługę diagnostyczną w ramach SOR, Oddziałów, Izby Przyjęć , Specjalistycznych Poradni Przyszpitalnych, Przychodni zewnętrznych oraz komercji.
ZAKŁAD DIAGNOSTYKI OBRAZOWEJ TOMMA
Pracownie
- Rezonansu magnetycznego
- Tomografii komputerowej
- RTG
- USG
TOMMA Diagnostyka Obrazowa działa na rynku usług medycznych od 1991 roku. Obecnie świadczymy usługi w ponad 30 pracowniach na terenie całego kraju, oferując głównie badania rezonansu magnetycznego oraz tomografii komputerowej. Świadczymy również usługi z zakresu badań RTG oraz USG.
Od ponad 28 lat, codziennie przekładamy na pracę i zaangażowanie w wykonywane działania. Dokładamy wszelkich starań, aby troska o zdrowie Pacjenta była podstawą naszej codziennej pracy. Tomma Diagnostyka Obrazowa to:
- Wykwalifikowana kadra medyczna
- Nowoczesna i skuteczna diagnostyka obrazowa
- Najwyższa jakość obrazowania
- Opisy badań przez najlepszych specjalistów
- Krótkie terminy oczekiwania na badanie
- Atrakcyjne ceny badań prywatnych
Więcej informacji na stronie internetowej www.tomma.com.pl
734 856 337
734 834 337
zabrze@tomma.com.pl
HARMONOGRAM PRACY PORADNI
Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
08:00 – 17:00
08:00 – 17:00
08:00 – 17:00
08:00 – 17:00
08:00 – 17:00
ZAKŁAD DIAGNOSTYKI ELEKTROMEDYCZNEJ
Pracownie
- EKG
- EEG
- EMG
- ENG
Kierownik Zespołu Techników Elektroradiologii:
mgr Jolanta Gawlińska
Lekarze
- lek. med. Alina Ostałowska – Specjalista Neurolog
Technicy Elektroradiologii
- Jolanta Gawrońska
- Nina Hałat
- Gabriela Kosub
- lic. Hanna Nowakowska
Pracownia EEG
Badania EEG wykonywane są od poniedziałku do piątku, w godzinach
od 7.00 do 14.35.
Przed badaniem pacjent powinien mieć umyte włosy, nie należy jednak używać lakieru, żelu itp. Można zjeść śniadanie i przyjąć leki. Nie wolno pić kawy, coli , alkoholu, napoi energetycznych itp.
Pracownia EKG
Badania EKG spoczynkowe wykonywane są od poniedziałku do piątku, w godzinach
od 7.00 do 14.35.
EKG spoczynkowe nie wymaga szczególnych przygotowań. Przed badaniem nie trzeba być na czczo. Można zażyć leki, które pacjent przyjmuje na co dzień. Pamiętać należy, aby przed badaniem skóra była czysta i nie posmarowana żadnymi olejkami czy balsamami.
Pracownia EMG
Elektromiografia (EMG) jest to badanie oceniające przewodzenie nerwowe w nerwach obwodowych (elektroneurografia) oraz czynność mięśni (właściwa elektromiografia). Jest to małoinwazyjne badanie diagnostyczne bardzo często wykorzystywane w wielu dziedzinach medycyny. Badanie mięśni (EMG) wykonuje się przy użyciu jednorazowej elektrody igłowej, którą umieszcza się w badanym mięśniu a następnie ocenia czynność spoczynkową i dowolną w trakcie minimalnego skurczu mięśnia. Badanie kończy się zapisem przy maksymalnym skurczu mięśnia, jaki pacjent może wykonać. Może być odczuwalna niewielka tkliwość mięśnia, który był badany, ale powinna ustąpić po kilkudziesięciu minutach. Badanie EMG umożliwia również ocenę nadpobudliwości nerwowo – mięśniowej (próba tężyczkowa) oraz badanie transmisji nerwowo – mięśniowej (próba miasteniczna, jitter).
Pracownia ENG
Badanie wykonuje się przy użyciu elektrod powierzchniowych, które przykleja się w odpowiednim miejscu lub przykłada wzdłuż przebiegu nerwu a następnie drażni prądem w celu pobudzenia wszystkich włókien badanego nerwu. Stymulacja może być nieprzyjemna, ale jest całkowicie nieszkodliwa dla zdrowia i większość osób znosi ją dobrze. Pracownia dysponuje nowym aparatem marki Keypoint firmy Alpinie Biomed ApS.
Badania są wykonywane przez wykwalifikowany personel – lekarza przeszkolonego w wykonywaniu i orzekaniu badań elektrofizjologicznych w chorobach nerwowo-mięśniowych z długim doświadczeniem pracy w Pracowni Elektromiografii oraz techników elektromiografii z wieloletnim stażem.
Najczęstsze wskazania do badania
Uszkodzenia nerwów obwodowych: np. zespół cieśni nadgarstka, uszkodzenie nerwu łokciowego, promieniowego, splotu ramiennego, nerwu strzałkowego, kulszowego, udowego i inne polineuropatie uszkodzenia korzeni nerwów rdzeniowych, choroby mięśni, miastenia i zespół miasteniczny Lamberta-Eatona, stwardnienie zanikowe boczne, tężyczka.
Przeciwwskazania do badania
Wszczepiony kardiowerter lub rozrusznik serca (w przypadku badań stymulacyjnych wymagana jest pisemna zgoda prowadzącego kardiologa na badanie). Znaczne zaburzenia układu krzepnięcia, INR >2,5 (przy badaniu igłowym) zmiany zapalne w miejscu wkłucia (przy badaniu igłowym).
Przygotowanie do badania EMG
Należy zadbać o prawidłowe ocieplenie kończyn. W przypadku wyziębionych kończyn należy je ogrzać pod ciepłą wodą lub pod specjalną lampą. W dniu badania nie należy smarować kończyn balsamem lub innymi kremami. Przed badaniem należy poinformować lekarza o schorzeniach towarzyszących i przyjmowanych lekach, w szczególności o lekach wpływających na układ krzepnięcia. W przypadku prób tężyczkowych zaleca się aby przez 7 dni przed badaniem Pacjent nie przyjmował preparatów magnezu (gdyż może to dać wynik fałszywie ujemny).
Po badaniu
Nie wymagane jest żadne specjalne postępowanie po badaniu. Osoby, u których wykonywano badanie mięśni elektrodą igłową, mogą odczuwać przejściowy ból mięśni.
Możliwe działania niepożądane
EMG jest badaniem bezpiecznym. Należy pamiętać aby nie wykonywać go u osób u których istnieją przeciwwskazania do badania. W przypadku badania igłowego, działania niepożądane mogą wynikać z naruszenia ciągłości tkanek i nie różnią się od powikłań, które mogą zdarzyć się np. po iniekcjach domięśniowych.
Jak wygląda procedura badania
Badanie wykonuje się w pozycji leżącej, rzadziej siedzącej. Przed przystąpieniem do badania ustala się zakres badania w zależności od rodzaju schorzenia i wstępnej diagnozy. Czas trwania badania zależy od ilości badanych nerwów i/lub mięśni. Po badaniu można w pełni powrócić do codziennej aktywności. Po wyjaśnieniu wszystkich kwestii pacjent proszony jest o pisemne wyrażenie zgody na badanie na FORMULARZU ZGODY.
ZAKŁAD DIAGNOSTYKI ELEKTROMEDYCZNEJ
Rejestracja EKG: 32 277 61 00 wew. 474
Rejestracja EMG: 32 277 61 00 wew. 221
Rejestracja EEG: 32 277 61 00 wew. 475