Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka im. prof. Wojciecha Starzewskiego

czkd-izba
Izba przyjęć
Czytaj więcej
czkd-poradnie
Poradnie
Czytaj więcej
czkd-oddzialy
Oddziały
Czytaj więcej
czkd-szkola
Centrum Edukacji Okołoporodowej
Czytaj więcej
czkd-porodowka1
Porody w wodzie
Czytaj więcej
badania prenatalne zabrze
Badania prenatalne
Czytaj więcej
czkd-endometrioza
Diagnostyka i Leczenie Endometriozy
Czytaj więcej
20220520_pak_rodz
Pakiety rodzinne
Czytaj więcej
czkd-ginekolog
Oddział Kliniczny Ginekologii i Położnictwa Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego
Czytaj więcej
uroginekologia_rehab
Rehabilitacja uroginekologiczna
Czytaj więcej

Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka to wydzielony zakład Szpital Miejskiego w Zabrzu. To jeden z najnowocześniejszych na południu Polski ośrodków ginekologiczno-położniczych. W 2018 r. w Centrum urodziło się 2155 dzieci. 

Centrum oferuje pacjentkom w ciąży kompleksową opiekę, zarówno przed, w trakcie, jak i po porodzie. Zgodnie ze standardami opieki okołoporodowej pacjentki rodzące w Centrum opracowują plan porodu, w którym określają swoje oczekiwania wobec porodu. Mogą też zdecydować się na indywidualną opiekę okołoporodową.

Kobiety decydujące się na poród w CZKiD mogą skorzystać ze wszystkich dostępnych form znieczulenia okołoporodowego, zarówno niefarmakologicznych jak i farmakologicznych. To m. in.  masaż, pozycje wertykalne, immersja wodna, aromaterapia, muzykoterapia, tens (urządzenie do przezskórnej elektrostymulacji nerwów uśmierzające ból), gaz medyczny (podtlenek azotu), środki farmakologiczne rozkurczowe i przeciwbólowe, znieczulenie zewnątrzoponowe. Pacjentki mogą skorzystać z dostępnego sprzętu (piłki, worki saco, materace, drabinki, łóżka do pozycji wertykalnych), jak również mogą urodzić w wannie porodowej do wody.

Centrum  Zdrowia Kobiety i Dziecka oferuje pacjentkom  kompleksową opiekę – obok pomocy lekarzy czy położnych, panie mogą skorzystać z konsultacji psychologicznych czy diabetologicznych. Do ich dyspozycji są specjalistki od laktacji oraz dietetyczki. W ramach CZKiD działa Centrum Edukacji Okołoporodowej, czyli szpitalna szkoła rodzenia. 

Placówka od momentu powstania specjalizuje się w leczeniu endometriozy – przewlekłej, bolesnej choroby, na którą cierpi ok. 15 proc. kobiet w wieku rozrodczym. Jest też jednym na południu Polski ośrodkiem, w którym wykonywane są operacje usuwania endometriozy, finansowane w ramach umowy zawartej z NFZ. Zabrzański ośrodek konsekwentnie specjalizuje się też w ginekologii onkologicznej. Liczba zabiegów onkologicznych w Centrum stale rośnie. W terapii pacjentek onkologicznych CZKiD współpracuje z gliwickim Centrum Onkologii.