Śląski Tydzień Świadomości Endometriozy

Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka – Szpital Miejski w Zabrzu to czołowy polski ośrodek leczenia endometriozy. W marcu w placówce odbędzie się Śląski Tydzień Świadomości Endometriozy, podczas którego lekarze, fizjoterapeuci i specjaliści z innych dziedzin medycyny opowiedzą o chorobie i możliwościach jej skutecznego leczenia.

Endometrioza to jedna z najczęstszych chorób ginekologicznych. Można ją opisać jako obecność aktywnych ognisk błony śluzowej macicy poza ich pierwotną lokalizacją, co powoduje przewlekłe stany zapalne. Jej najczęstszym objawem jest ból połączony z cyklami menstruacyjnymi. Pacjentkom towarzyszą też depresja, lęk, spadek libido oraz problemy w relacjach partnerskich, co w konsekwencji prowadzi do pogorszenia ogólnej jakości życia. Szacuje się, że endometrioza dotyka około 10 proc. kobiet w wieku rozrodczym i aż 50 proc. kobiet cierpiących z powodu niepłodności.

Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka – Szpital Miejski w Zabrzu to czołowy polski ośrodek leczenia endometriozy. W placówce wykonywane są innowacyjne operacje usunięcia endometriozy przy użyciu noża plazmowego, harmonicznego lub argonowego. To jeden z nielicznych ośrodków w Europie, w którym wykonuje się operacje głęboko naciekającej endometriozy narządów wewnętrznych u kobiet (narządów rodnych, jelita, pęcherza moczowego). W trakcie operacji interdyscyplinarny zespół medyczny, w skład którego wchodzą m. in. ginekolog, chirurg oraz urolog, wykonuje zabiegi przy użyciu najnowszych technologii medycznych w hybrydowej sali operacyjnej.

W dniach od 4 do 6 marca 2020 r. w zabrzańskiej placówce po raz pierwszy zostanie zorganizowany Śląski Tydzień Świadomości Endometriozy. – Tą inicjatywą chcemy znacząco poszerzyć wiedzę o chorobie, jej objawach i możliwościach leczenia. To wydarzenie nie tylko dla specjalistów z branży medycznej, ale przede wszystkim dla pacjentek chorujących na endometriozę, które chcą pogłębić  swą wiedzę o możliwościach terapii tej choroby – mówi dr Mariusz Wójtowicz, prezes Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka – Szpital Miejski w Zabrzu.

Podczas Śląskiego Tygodnia Świadomości Endometriozy pacjentki będą mogły skorzystać z konsultacji i badań lekarskich, a także porozmawiać z psychologiem, dietetykiem i fizjoterapeutą. Będą mogły też wziąć udział w zajęciach jogi, które są znakomitym uzupełnieniem terapii endometriozy. Ważną częścią wydarzenia będzie również  otwarte spotkanie z lekarzami, podczas którego specjaliści pomogą uporządkować wiedzę na temat choroby oraz podpowiedzą pacjentkom, jak budować relacje z otoczeniem. Program Śląskiego Tygodnia Świadomości Endometriozy uzupełniają specjalistyczne wykłady i warsztaty z zakresu diagnostyki obrazowej i leczenia choroby.

Ważnym, symbolicznym wydarzeniem towarzyszącym Śląskiemu Tygodniowi Świadomości Endometriozy będzie uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej pamięci śp. prof. Jerzemu Sikory, które  odbędzie się 4 marca 2020 r. o godz. 10.20 przed budynkiem Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu (ul. Zamkowa 4).

***
Pierwsza edycja Śląskiego Tygodnia Świadomości Endometriozy odbędzie się w dniach 4-6 marca w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka – Szpital Miejski w Zabrzu (ul. Zamkowa 4).

Rejestracja uczestników trwa do 29 lutego pod adresem nkmiecik@szpitalzabrze.pl (z dopiskiem Tydzień Świadomości Endometriozy).

Patronat nad imprezą objęła prezydent Zabrza, pani Małgorzata Mańka-Szulik.