Neonatologia – czym się zajmuje?

W przypadku noworodków, które nie potrafią się jeszcze komunikować ze światem zewnętrznym, niezbędna jest wiedza, umożliwiająca sprawdzenie ich stanu zdrowia. Neonatologia to dziedzina nauki zajmująca się najmniejszymi dziećmi, których choroby lub dolegliwości możemy wywnioskować wyłącznie na podstawie pojawiających się objawów. Maluch nie powie nam, w którym miejscu odczuwa ból lub czy jest on tępy czy ostry. Dlatego właśnie z pomocą przychodzi specjalista doskonale znający każdy etap rozwoju maluszka i potrafiący rozszyfrować niepokojące objawy.

Czym zajmuje się neonatolog?

Jego specjalizacją są najmniejsze dzieci, czyli noworodki. To on jako pierwszy ocenia stan malucha zaraz po urodzeniu i zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem w momencie, gdy wystąpią jakiekolwiek objawy mogące sugerować nieprawidłowości w rozwoju. Do neonatologa kierujemy się zatem zarówno z w pełni zdrowymi dziećmi, jak i chorującymi niemowlakami.

Pierwszą styczność z maluszkiem neonatolog ma zaraz po jego przyjściu na świat. Lekarz bada małego pacjenta sprawdzając jego odruchy oraz ogólny stan zdrowia. Sprawdza ciemiączko, napięcie mięśniowe, kończyny oraz kręgosłup. Jego zadaniem jest także zweryfikowanie pracy serca, ruchliwości języka, wzroku, narządów płciowych oraz przepływu krwi w pachwinach. Po stwierdzeniu jakichkolwiek nieprawidłowości maluch kierowany jest do specjalistycznej poradni neonatologicznej, w której zostanie odpowiednio zdiagnozowany oraz leczony.

Do poradni kierowane są także dzieci, u których w pierwszych godzinach i dniach po porodzie nie zidentyfikowano żadnych problemów. Jeśli jednak rodzice lub inni lekarze czy położne mają wątpliwości co do stanu zdrowia malucha, warto skonsultować to z lekarzem specjalistą. Do objawów, które mogą wzbudzać nasz niepokój należy m.in. brak apetytu, wymioty, żółtaczka, ulewanie pokarmu, biegunki lub zaparcia, a także wszelkiego rodzaju zmiany skórne. Także zbyt wolne przybieranie na wadze jest problemem, który warto skonsultować w poradni.