Rehabilitacja uroginekologiczna

Rehabilitacja uroginekologiczna  zajmuje się szeroko pojętą profilaktyką oraz terapią dysfunkcji dna miednicy i układu moczowo płciowego kobiet. Pacjentki Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka mogą skorzystać z opieki fizjoterapeuty uroginekologicznego w ciąży, po porodzie oraz przed i po operacji ginekologicznej.

Rehabilitacja okołooperacyjna odgrywa ważną rolę w kompleksowej opiece nad pacjentkami CZKiD. Wspomaga regenerację organizmu oraz utrwala efekty przeprowadzonych zabiegów i operacji. Obejmuje reedukację mięśni dna miednicy, zmniejszanie dyskomfortu pooperacyjnego, wspieranie procesu gojenia się tkanek i zapobieganie powikłaniom. Jej istotnym elementem jest nauka automasażu blizny, edukacja prawidłowych nawyków dnia codziennego oraz zalecenia odnośnie aktywności fizycznej. W Oddziale Ginekologii CZKiD pacjentki otrzymują indywidualnie dobrane zalecenia rehabilitacyjne po przebytych laparoskopiach, laparotomiach i operacjach drogą pochwową.

Rehabilitacja okołoporodowa w CZKiD obejmuje niwelowanie dolegliwości bólowych podczas ciąży i po porodzie. Zawiera ocenę kondycji mięśni dna miednicy oraz naukę ich prawidłowej aktywacji, naukę automasażu blizny po cesarskim cięciu, udzielanie porad odnośnie prawidłowych nawyków oraz wprowadzania aktywności fizycznej po porodzie.

W Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka wizyta fizjoterapeuty uroginekologicznego zlecana jest przez lekarza. Chęć rehabilitacji można zgłosić personelowi CZKiD.

Fizjoterapeutka uroginekologiczna
mgr Aleksandra Markiewicz
Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Aleksandra Markiewicz

Aleksandra Markiewicz

Jestem absolwentką Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Zajmuję się fizjoterapią uroginekologiczną kobiet zmagających się z nietrzymaniem moczu, obniżeniem narządów miednicy mniejszej, endometriozą, bolesnymi miesiączkami i bolesnymi stosunkami. Pracuję również z kobietami po operacjach ginekologicznych. Prowadzę terapię podczas ciąży i w połogu oraz przygotowuję przyszłe mamy do porodu. Stale podnoszę swoje kwalifikacje poprzez udział w licznych szkoleniach i warsztatach, aby zapewnić pacjentom opiekę na najwyższym poziomie.

DZIENNICZEK MIKCJI