Specjaliści od leczenia barków, kolan i bioder

Coraz częstsze i wymagające coraz bardziej kompleksowego leczenia schorzenia stawów to wyzwania którego na co dzień podejmują ortopedzi z Szpitala Miejskiego w Zabrzu. Małoinwazyjne leczenie artroskopowe, trudne operacje rewizyjne stawów, czy skomplikowane złamania czyli codzienność na Oddziale Ortopedii.

Bark i kolano oglądane przez „dziurkę od klucza”…
Dwa nacięcia skóry, o średnicy małego płaskiego klucza wystarczą aby przez jedno wsunąć do wnętrza ludzkiego stawu miniaturową kamerę, a przez drugie specjalne narzędzia którymi można zeszyć rozerwaną łąkotkę, zakotwiczyć zerwane ścięgno czy usunąć zwyrodniałe tkanki.
Dlaczego artroskopia? Małe rany zmniejszają pooperacyjne dolegliwości bólowe, skracają czas pobytu chorego w szpitalu i przyspieszają okres rekonwalescencji. Co więcej dzięki możliwości wielokrotnego powiększenia obrazu z kamery jesteśmy w stanie dokładniej zobaczyć uszkodzone części stawów a nawet dostrzec miejsca które były trudne do uwidocznienia zaglądając do stawu „gołym okiem”. Dzięki technikom artroskopowym i możliwości wykonania wielu mini dostępów można zaglądnąć do stawu z każdej strony i leczyć kilka schorzeń na raz, nie ograniczając się do jednego widocznego z dużego nacięcia.
O tym że stawy są bardzo ważne w naszym organizmie wie każdy. Szczególnie zauważa to jednak ten, u którego pojawia się patologia ograniczająca funkcjonowanie czy nawet samodzielność. Jednymi z najczęściej uszkadzanych stawów są kolano i bark. Ból kolana zmniejsza jego ruchomość, utrudnia przemieszczanie się, a w konsekwencji uniemożliwia uprawiania sportu, wychodzenie na zakupy, a nawet upośledza samodzielność.  Z barkiem jest podobnie. Jego ból, brak możliwości podniesienia ręki do góry, utrudnia pracę fizyczną,  codzienne czynności takie jak czesanie włosów, mycie zębów, jedzenie.
Kontuzje stawów kolanowych  i barków stanowią coraz większy odsetek problemów z jakimi zgłaszają się pacjenci do lekarza ortopedy. Ich przyczyna tkwi nie tylko w urazach podczas uprawiania sportu, ale pośrednio również w siedzącym trybie życia, ciężkiej pracy fizycznej, otyłości, czyli złej codziennej higienie ruchu. Istotny jest również fakt, iż kontuje nie tylko mogą nas wyłączyć z życia zawodowego i rodzinnego, ale nie leczone mogą powodować poważne konsekwencje w przyszłości. Dlatego każdy komu zależy na zdrowiu musi dbać o stawy, a gdy są chore niezwłocznie je leczyć.
Podstawą mądrego leczenia stawów jest wyeliminowanie przyczyny. Najlepiej jeśli uda się to zrobić unikając operacji czyli rehabilitacją i farmakoterapią. Ordynowaniem i pilotowaniem takiego leczenia zajmują się ortopedzi z Szpitala Miejskiego. Po dokładnym zbadaniu i ocenie koniecznych do wykonania badań  ustalają dalsze leczenie. To również oni, gdy nie pomaga leczenie zachowawcze, kwalifikują do operacji i jeśli to możliwe zawsze rozpoczynają od nowoczesnych technik.
Od kilkunastu lat na Oddziale Ortopedii w Zabrzu wykonywane są zabiegi artroskopii kolan. Podobnie jak inne operacyjne wykonuje się je w warunkach sterylnych na bloku operacyjnym w znieczuleniu. Pacjent nie odczuwa bólu, co więcej ma możliwość obserwowania na monitorze co ortopeda wykonuje w stawie. Wskazaniami do artroskopii kolana są m.in. zerwanie więzadeł, pęknięcie łąkotek, uszkodzenie chrząstki stawowej, obecność ciał wolnych w stawie czy zmiany zwyrodnieniowe. Za pomocą specjalistycznych przyrządów jest możliwość przeszczepienia uszkodzonego więzadła, zszycia łąkotki, czy zaopatrzenia ubytku w chrząstce. Taki zabieg trwa od kilkunastu minut do 2 godzin, w zależności od skomplikowania wykonywanych procedur.
Od niedawna Oddział Ortopedii poszerzył profil zabiegów małoinwazyjnych o artroskopie barków. Jest to trudny zabieg który wymaga dokładnej kwalifikacji. W planowaniu przedoperacyjnym konieczne jest wykonanie rezonansu magnetycznego, usg, czasem tomografii komputerowej. Taki komplet badań pozwala dobrze zaplanować zabieg, aby podczas niego nie było niespodziewanych sytuacji. Wskazaniami do artroskopii barków są m.in. uszkodzenie obrąbka stawowego i bolesne przeskakiwanie w stawie, utrzymujący się mimo rehabilitacji ból, zerwanie ścięgien i mięśni czy niestabilność. Artroskopia barku jest skutecznym narzędziem w walce z chorobami stawu ramiennego, ale do jej sukcesu konieczna jest dobra rehabilitacja. Pacjent po leczeniu operacyjnym pozostaje pod opieką lekarza i rehabilitanta do czasu pełnego wyzdrowienia.

Custom – made, czyli gdy inni rozkładają ręce
Oddział Ortopedii w Zabrzu należy do jednego z nielicznych ośrodków w Polsce gdzie implantuje się projektowane dla danego pacjenta protezy tzw. 3D - custom made. Procedura ta wymaga ogromnej wiedzy i wysokich umiejętności manualnych. Konieczne jest zaangażowanie wykwalifikowanego personelu z kilku oddziałów co stanowi wyzwanie organizacyjnie. Chorzy kwalifikowani do operacji „custom made”, zwykle są już po kilku innych np. endoprotezie biodra, zabiegu rewizyjnym, czy po wtórnym usunięciu endoprotezy. Staw jest tak zniszczony że implantowanie typowej endoprotezy nie jest możliwe.
Kwalifikowani do „szytych na miarę” endoprotez pacjenci mają wykonywane specjalistyczne badania. Wysyłane są one do firmy zajmującej się projektowaniem, w której inżynierowie obliczają stopień i kształt ubytku kości. Na podstawie obliczeń drukowany jest trójwymiarowy metalowy implant oraz jego plastikowa kopia. Przez operacją, ortopeda ma możliwość przećwiczyć na modelu poszczególne etapy zabiegu. Im dokładniejsze przygotowanie, tym mniejsza szansa że  podczas operacji coś zaskoczy ortopedę.
Skomplikowany zabieg zwykle trwa kilka godzin. Polega na dokładnym wypreparowaniu stawu, a największa trudność to  precyzyjne oczyszczenie loży kostnej z bliznowatych tkanek, pozostałych po wcześniejszych zabiegach i dopasowanie zaprojektowanego implantu. Postępując zgodnie z planem, niejednokrotnie zdumiewające jest jak dobrze „szyta na miarę” proteza wpasowuje się w potężny ubytek. Postępowanie pooperacyjne jest podobne do typowej endoprotezy, jednak wymaga więcej uwagi i dobrej rehabilitacji.

Ortopedia przyszłości
Dobre wyniki i coraz większe wyzwania cechują zabrzańską ortopedię. Mimo niejednokrotnie trudnej sytuacji, Ortopedzi z Szpitala Miejskiego leczą i operują na światowym poziomie stosując małoinwazyjne techniki artroskopowe, jak również innowacyjne, „szyte na miarę” endoprotezy stawów. Na domiar tego, będąc jedynym oddziałem urazowo-ortopedycznym w mieście, zaopatrują wszystkich mieszkańców którzy ulegli różnym kontuzjom stawów i złamaniom kości stosując nowoczesne materiały zespalające. Postępowe podejście i kolejne nowe techniki to wprawdzie pojedyncze, niewielkie cegiełki ale budujące solidny fundament wiodącego w Polsce Oddziału Ortopedii.
 

Małoinwazyjne leczenie artroskopowe, trudne operacje rewizyjne stawów czy skomplikowane złamania – to już codzienność oddziału ortopedii Szpitala Miejskiego

 

Galeria

Szpital Miejski w Zabrzu
ul. Zamkowa 4, 41-803 Zabrze
Sekretariat: 32 277 61 00 wew. 102, fax.: 32 271 73 11